علت زوزه کشیدن ماشین لباسشویی | راهکارهای رفع و تعمیر

Rasam Home Appliances

چرا زوزه کشیدن ماشین لباسشویی قطع نمی‌شود؟ اصلا چه دلایلی باعث زوزه کشیدن ماشین لباسشویی می‌شود؟ موقع شنیدن صدای نامناسب لباسشویی باید چه‌کار کنیم؟ در این راهنما دلایل مختلف زوزه کشیدن ماشین لباسشویی را ذکر می‌کنیم؛ زیرا عوامل مختلفی باعث زوزه کشیدن ماشین لباسشویی می‌شود.

خونسردی خود را حفظ کنید و نگران نباشید زیرا برای رفع این مشکل راهکارهای ساده‌ اما موثر و پیشگیرانه‌ای را ارائه خواهیم داد. ابتدا به تعدادی از دلایل بروز صدای نامناسب ماشین لباسشویی می‌پردازیم و در ادامه این مقاله راهکارهای مناسب برای حل این مشکل را خواهید خواند.

لطفا این مطلب را برای دوستان یا اعضای خانواده خود که نگران صدای زوزه ماشین لباسشویی خود هستند، ارسال کنید تا قبل از بروز مشکلات متعدد از راهکارهای مناسب مطلع شوند.

دلایل زوزه کشیدن ماشین لباسشویی

1. پمپ تخلیه معیوب

معمولا هنگام تخلیه آب، صدای پمپ ماشین لباسشویی به گوش می‌رسد. ممکن است پمپ تخلیه دچار مشکل فنی شده باشد. بررسی کنید که آیا پمپ به درستی عمل می‌کند یا خیر. در صورت نیاز، پمپ را جدا و آن را بررسی کنید. اگر پمپ خراب شود یا نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد، ممکن است باعث زوزه کشیدن ماشین لباسشویی شود.

علت زوزه کشیدن ماشین لباسشویی

2. خرابی موتور

ممکن است موتور ماشین لباسشویی به دلیل خرابی یا عملکرد نادرست، صدای زیادی ایجاد کند. زوزه کشیدن ماشین لباسشویی و خرابی موتر ماشین لباسشویی بهم مرتبط هستند.

3. عدم توازن

اگر لباس‌ها به طور ناهماهنگ در داخل ماشین لباسشویی قرار گرفته باشند، ممکن است باعث زوزه کشیدن ماشین شوند. هنگامی که ماشین لباسشویی شما با مشکل عدم توازن لباس‌ها روبرو می‌شود، معمولا به معنای این است که لباس‌ها در حین چرخش درون ماشین لباسشویی به طور نامتوازن هستند و این موجب مشکلاتی برای ماشین لباسشویی می‌شود. زمانی که ماشین لباسشویی با عدم توازن روبه‌رو می‌شود، زوزه می‌کشد، شدیدا دچار لرزش یا حتی خاموش شدن ناگهانی می‌شود.

4. بلبرینگ خراب

بلبرینگ‌های ماشین لباسشویی ممکن است به دلیل خرابی، صدای زیادی ایجاد کنند. یکی از اصلی‌ترین دلایل زوزه کشیدن ماشین لباسشویی خرابی بلبرینگ است.

5. عدم تعویض قطعات معیوب

اگر قطعات ماشین لباسشویی که خراب شده‌اند تعویض نشوند، ممکن است باعث ایجاد صدای زیادی شوند.

کلیت مسئله این است که برای رفع مشکل زوزه کشیدن ماشین لباسشویی، بهتر است ابتدا علت این مشکل را شناسایی کنیم و سپس با توجه به نوع خرابی، به تعمیر آن بپردازیم. در نهایت، اطمینان حاصل کنیم که مشکل برطرف شده و ماشین لباسشویی به طور صحیح کار می‌کند.

راهکارهای رفع صدای زوزه کشیدن ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی زوزه می‌کشد و مزاحمت ایجاد می‌کند، باید دست به کار شوید و از چند راهکار ساده‌ای که ما در این مقاله آموزشی از مجموعه رسام سرویس ارائه می‌دهیم بهره ببرید. این راهکارها عبارت هستند از:

1. بررسی پمپ تخلیه

اولین کاری که می‌توانید انجام دهید، بررسی پمپ تخلیه است. اگر متوجه شوید که هنگام تخلیه آب، ماشین لباسشویی شما صدای زیادی ایجاد می‌کند، ممکن است پمپ تخلیه خراب شده باشد. بهتر است پمپ را چک کنید و اگر لازم بود، تعمیر یا تعویضش کنید.

بهتر است برای این امر با تعمیرکار متخصص و معتبری تماس بگیرید، زیرا ممکن است نیاز به تعمیرات پیشرفته یا تعویض قطعات داشته باشید.

2. بررسی موتور ماشین لباسشویی

گاهی ممکن است صدای زوزه کشیدن ماشین لباسشویی به دلیل خراب شدن موتور ماشین لباسشویی باشد و یا به علتی درست کار نکند. باید مطمئن شوید که اتصالات الکتریکی موتور به درستی انجام شده باشند. اگر کابل‌ها یا اتصالات دچار خرابی هستند، باید تعمیر یا تعویض شوند.

به همین دلایل ماشین لباسشویی در چنین شرایطی صدای زیادی تولید می‌کند، پس لازم است موتور را بررسی کنید و اگر نیاز بود، برای تعمیر یا تعویض آن برنامه‌ریزی کنید.

3. بررسی فیلترها

فیلترهای موجود در مسیر آب و لوله‌های تخلیه را بررسی کنید. ممکن است فیلترها کثیف شده باشند که موجب مشکلات در زوزه کشیدن ماشین لباسشویی شود.

4. بلبرینگ‌های ماشین لباسشویی

بلبرینگ‌های ماشین لباسشویی هم می‌توانند به دلیل خرابی، صدای زیادی ایجاد کنند. اگر متوجه شدید این قطعات کاملا خراب هستند، بدون معطلی آن‌ها را تعویض کنید. اما به یاد داشته باشید گاهی بلبرینگ‌ها باعث صداهای غیرطبیعی می‌شوند اما هنوز قابل استفاده هستند، که در این صورت با تزریق گریس به آن‌ها یا سایر اقدامات مشکل را حل می‌کند.

نکات کلی برای جلوگیری از زوزه کشیدن ماشین لباسشویی

همواره به یاد داشته باشید که لباس‌ها رو به صورت متوازن در ماشین لباسشویی قرار دهید. اگر لباس‌ها ناهماهنگ قرار بگیرند، ممکن است باعث زوزه کشیدن ماشین لباسشویی شوند.

پس هنگام قرار دادن لباس‌ها دقت کنید. لازم است لباس‌ها را به طور یکنواخت و مناسب داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. اگر یکی از لباس‌ها سنگین‌تر یا حجیم‌تر از دیگری باشد، ممکن است موجب عدم توازن چرخش ماشین لباسشویی شود.

پر کردن ماشین لباسشویی به حداکثر ظرفیت آن ممکن است باعث عدم توازن شود. پس لباس‌ها را به اندازه کافی وارد ماشین لباسشویی کنید و از پر کردن ماشین لباسشویی به اندازه حداکثر ظرفیت ممکن خودداری کنید.

اگر قطعات داخلی ماشین لباسشویی خراب شوند و درصدد تعویض آن‌ها نباشید، باید خود را برای شنیدن صدای زوزه کشیدن ماشین لباسشویی آماده کنید. همه ما می‌دانیم علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد؛ دریغ سود ندارد چو رفت کار از دست!

پس حتما قطعات خراب را هرچه سریع‌تر تعویض کنید. راهکار دیگری که می‌تواند مفید باشد، استفاده از روغن مخصوص ماشین لباسشویی است. این کار می‌تواند به کاهش صدای زوزه ماشین لباسشویی کمک کند.

فقط به یاد داشته باشید که روغن مناسبی به ماشین لباسشویی خود اضافه کنید کثیفی و رسوبات ممکن است باعث مشکلات در عملکرد ماشین لباسشویی شما شوند. ماشین لباسشویی را به طور کلی تمیز کنید، به ویژه در قسمت‌های مرتبط با زوزه کشیدن آن.

سخن پایانی

اکنون با مطالعه این مقاله با راهکارهای جلوگیری از زوزه کشیدن ماشین لباسشویی آشنا شدید. امیدواریم ماشین لباسشویی‌تان هیچگاه زوزه نکشد! اما در صورت بروز این مشکل نگران نباشید زیرا تیم تخصصی ما در کنار شما هستند تا در صورت بروز مشکلاتی از این قبیل، آن‌ها را برای شما به روشی آسان و سریع حل کنند. منتظر نظرات ارزشمند شما و تجربیاتی که در این زمینه دارید، هستیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا